Jdi na obsah Jdi na menu
 


26. 5. 2017

Ako rozoznať pravé minerály od farbených alebo úplne umelých?

Dá sa to naučiť, ako všetko - pokiaľ chcete, aby mali Vaše minerály nie len estetickú, ale aj liečivú hodnotu. Na dnešnom trhu okrem prekrásnych darov Zeme nájdeme aj rôzne napodobeniny a výtvory ľudskej invencie. Niekedy len prefarbené, inokedy úplne umelo vyfabrikované z najrôznejších materiálov. Niekedy sa to o nich od predajcu dozviete, niekedy naschvál nie, a niekedy o tom nevie ani predajca sám :).

Kamienky, ktoré začnú po zopár noseniach púšťať farbu, sú len špičkou ľadovca. Mnohokrát sú napodobeniny tak sofistikovane vytvorené, že ak pominieme, aké je to klamstvo, ide o skutočne obdivuhodný výtvor. Potom pomôže už len bystré oko alebo veľmi citlivá ruka ;). Ako sa teda vyznať v ponuke minerálov a na ktoré napodobeniny môžeme najčastejšie naraziť?

1. Falošný tyrkys

Okrem bežne známeho "tyrkenitu", ktorý je prefarbeným magnezitom, môžeme natrafiť aj na niekoľko ďalších úkazov. Bežne sa môžeme stretnúť s názvom howlit, keďže ide o farbený howlit, podobný minerál ako je magnezit. Ak teda hľadáme pravý tyrkys, čokoľvek s názvom "tyrkenit" alebo "howlit", môžeme v prvom kole výberu bez obáv vylúčiť.
Skutočne zaujímavé to začína byť až potom, keď máme z ponuky toho, čo sa nazýva "tyrkys" vybrať len to, čo tyrkysom naozaj je.

V prvej rade na fotografii sú napodobeniny tyrkysu z úplne iných materiálov (používa sa sklo, plast, keramika a rôzne inovatívne materiály najmä z čínskej dielne). V druhej rade sú farbené prírodné kamene magnezit a howlit. V tretej sú pravé minerály, prvý je nefarbený howlit a potom tri pravé tyrkysy.

Pravý tyrkys má mnoho tvárí a odtieňov v závislosti od lokality, z ktorej pochádza. Tieto sú všetky pravé:
 

Pravý minerál rozoznáme zrakom, hmatom, zvukom a vlastným inštinktom (v tomto sa dá spoľahnúť na seriózneho predajcu, najmä ak kupujeme drahšie kúsky). Aspoň základný rozdiel si môžeme pozrieť na tejto dvojici kamienkov. Ten vľavo je umelý (sklenený z Číny), vpravo je pravý (Arizona):

Na prvý pohľad vidieť rozdiel v žilkovaní. Pravý tyrkys má žilky s horninovou štruktúrou, na nepravom ide len o plochú kresbu. O pravosti minerálu nám napovie aj cena, dnes je to už tak, že tyrkysy patria medzi drahšie kamienky. Tie naozaj lacné môžu po rozbití vyzerať takto:

Viac o tom, aké triky sa používajú na falšovanie tyrkysu, čo je to reštrukturovaný tyrkys s označením ASBL, čo je stabilizovaný tyrkys a ako možno napodobeniny odhaliť lúhovaním v acetóne sa dočítate tu: http://sperkove-kameny.cz/cz/clanky/o-kamenech/?clanek=24
V tomto skvelom eshope sa taktiež dajú zohnať tie naozaj pravé tyrkysy:). Ostáva len dodať, že u pravých tyrkysov sa môže stať, že po čase nosenia získajú nazelenalý nádych - deje sa to v dôsledku kontaktu s ľudskou kožou a potom.

2. Pálený citrín

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, citrín je tiež pomerne vzácny kameň. Často sa falšuje ožarovaním ametystu, čím vzniká tzv. pálený citrín. Pálené citríny majú sýtejšiu oranžovú farbu a výraznejšie žilkovanie, mnohokrát sú kombinované bielo-žlté. Na estetické účely nemajú chybu, krásne sa lesknú a farbu nepúšťajú. Ale na liečebné účely by sa mal používať pravý citrín, nie ametyst upravený žiarením. Pravé citríny majú jemnejšiu a priezračnejšiu farbu, nie sú také oranžové, pripomínajú skôr farbu champagne a zlatistú. Naľavo sú pálené, napravo pravé:

Opäť nám pri nákupe napovie cena. 

3. Opalit vs. mesačný kameň

Táto zámena ma udivuje snáď najviac. Mesačný kameň dnes nájdeme v rôznych podobách, no opalit sa chce podobať na tú najkvalitnejšiu - dúhovo sa lesknúci adulár. Toto všetko sú pravé mesačné kamene, najprv tie obyčajné, potom vzácnejšie:

A toto je opalit - sklo alebo dokonca plast. S jednoliatym dúhovým leskom, úplne inou štruktúrou, zvukom a pokiaľ ide o plast, tak aj váhou:

Aj tu nám, ako inak, napovie cena. Aspoň pokiaľ hľadáme mesačný kameň vysokej kvality. Tie obyčajné sú s cenou opalitu porovnateľné.

4. Slnečný kameň a jeho variácie

..pokračovanie nabudúce:)