Jdi na obsah Jdi na menu
 


26. 5. 2017

O secesných ornamentoch

Už ako dieťa som sa zadívala do ladne sa preplietajúcich ornamentov na Muchovych obrazoch, ktoré boli vtedy prítomné skoro v každej domácnosti. Čo je na nich také očarujúce a akým spôsobom s nimi pracujem dnes vo svojej šperkovej a výtvarnej tvorbe?

mucha_inspiration_documents_decoratifs.jpgV priebehu histórie aj naprieč národmi nadobudla secesia rozmanité podoby. Secesný ornament bol vždy vznešený, dokonalo estetický a majúci akýsi vlastný vnútorný poriadok. Raz bol zaoblený a ladne tečúci ako voda, inokedy bol ostrý, prísne udržiavajúci svoju statickú súmernosť. Pre mňa bola vždy zaujímavejšia prvá zo spomínaných foriem. Začalo to Muchom a neskôr sa to k nemu vždy napokon vrátilo. Okrem secesných obrazov a svojho veľdiela Slovanská epopej, dizajnoval aj šperky a úžitkové predmety. Vždy som obdivovala ľahkosť a vzdušnosť, ktorá vyžarovala z jeho diel. Bola pre mňa umeleckou kvalitou, ktorú som chcela dosiahnuť aj vo svojej vlastnej tvorbe. Ihneď mi napadla spojitosť s čínskym akvarelom (orientálne umenie bolo skutočne jedným z inšpiratívnych zdrojov secesie). Ťahy sú jednoduché, jasné a presné. Nejde o premaľovávanie jednej hrubej vrstvy farieb na druhú, ale o niekoľko správnych ťahov, ktoré sa potom stávajú zlatou niťou, okolo ktorej sa vinie celé dielo. Ako povedal van de Velde, línia je sila, ktorá pôsobí ako všetky elementárne sily a línie treba spájať v súlade s ich vôľou - prirodzeným plynutím. Tak ako v orientálnom akvarele, je dôležité vnútorné naladenie. Bez vnútorného upokojenia, zladenia sa so sebou a so svojim dielom, si skutočnú ladnosť a prirodzenosť línie ani neviem predstaviť. Secesný ornament je pre mňa meditácia. Ak sme pri tvorbe pokojní ako voda, potom aj ornament môže voľne „tiecť“. Racionalita tu nehrá veľkú rolu. Ide skôr o intuitívne spojenie s organickou kvalitou plynutia, ktorá je prítomná všade v živej prírode. Secesný ornament sa ovíja okolo rastlín, ženských tiel alebo drahých kameňov v šperkoch. Pre svoju ľahkosť a vyrovnanosť je upokojujúci, objímajúci, vytvárajúci pocit bezpečia a krásy.

img_20170528_191313-002.jpgSúvisiaci obrázokV jednej starej umeleckej recenzii som sa dočítala, že rozkvet ornamentu sa obvykle objavoval v náročných historických obdobiach práve kvôli jeho podvedomej ochrannej sile. Či už si spomenieme na zložité keltské prepletence, mandaly alebo geometrické výšivky na ľanových košeliach našich slovanských predkov, musíme uznať, že dobre vytvorený ornament je sugestívny. Naši predkovia ho mnohokrát tvorili s magickým zámerom a s použitím konkrétnych symbolov. Aj na niektorých secesných dielach si bystré oko všimne zaujímavé detaily. Secesný ornament má svoj potenciál ako v minulosti tak aj dnes. Pre mňa je jeho najväčšia hodnota v zosobnení ladnej kvality plynutia, pokoja, krásy a jemného i vznešeného ženstva.

 

Obrázky: Mucha, Daura, Gautrait

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář