Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. 10. 2017

Starostlivosť o šperky a minerály

Umeleckej tvorbe sa venujem niekoľko rokov a za ten čas mi moje zákazníčky priniesli veľa inšpirácie i praktických podnetov, ako túto prácu vylepšiť. V poslednej dobe pre mňa začalo byť zaujímavé sledovať, ako vyzerajú šperky z mojej dielne po mesiacoch či rokoch nosenia u svojich majiteliek. Keď si šperk kúpite, je lesklý, svieži a jeho žiarivá krása je obvykle to, čo vás na ňom osloví. Začnete ho s nadšením nosiť.

Po čase ku svojim šperkom ženy pristupujú rôzne. Niektoré sú zamerané najmä na estetickú krásu a viac či menej venujú pozornosť čisteniu a lešteniu svojich šperkov. Ďalšie majiteľky oslovuje liečivá sila minerálov a starajú sa o čistotu aj na tejto úrovni, aby im kamienky prinášali vytúžený účinok. Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny, v tomto článku by som sa s Vami rada podelila o niektoré osvedčené tipy, ako sa o svoje poklady starať, aby Vám čo najdlhšie prinášali radosť.

 

1. Estetické čistenie šperkov

auron.jpg

Pre osvieženie a zachovanie lesku je vhodné šperky raz za čas, podľa potreby, umyť vo vlažnej vode s jemným saponátom. Následne ich môžete preleštiť ľanovým alebo olivovým olejom a poutierať papierovou utierkou dosucha. Pri šperkoch s vysokým obsahom striebra odporúčam použiť aj čistiacu vatu na striebro Auron, ktorú kúpite vo väčšine drogérií. Tiež sa dajú použiť handričky na striebro.

 

2. Čistenie liečivých minerálov

Táto kategória je o niečo obsiahlejšia, pretože jednotlivé minerály majú rôzne vlastnosti a môžu vyžadovať rôznu starostlivosť. Vo všeobecnosti má čistenie liečivých minerálov dve fázy. Prvou je ich očistenie od všetkých nečistôt, ktoré do seba mohli počas nosenia vstrebať, druhou je ich nabitie novou energiou na slnku alebo mesiaci. V rámci prvej fázy je najvhodnejšie očistiť šperk pod prúdom vlažnej vody a vnímať, ako voda odplavuje všetky nečistoty z povrchu aj vnútra kameňa. Pri čistení liečivých minerálov mimo šperkov sa odporúča vložiť ich na noc do misky s vodou, ale v prípade šperkov považujem za lepšie použiť prúd vody, aby kov neostával dlho namočený. Spôsob nabíjania minerálov sa odlišuje podľa ich druhu. Niektorým minerálom (najmä ametyst, ruženín, a sýtejšie modrozelené druhy ako lapis lazuli, amazonit alebo tyrkys) nevyhovuje dlhšie vystavenie slnečnému svetlu. Preto ich radšej nabíjame na mesiaci (ideálne pri splne, kedy je jeho svetlo najsilnejšie). Taktiež napríklad pre labradorit, angelit alebo mesačný kameň, ako napovedá jeho názov, bude vhodnejší mesiac. Ostatné kamienky môžeme vystaviť slnečnému svetlu. Tie farebné radšej len do dvoch hodín, no krištáľ môže byť na slnku ľubovoľne dlho. Pokiaľ by Vás táto tematika zaujímala detailnejšie, spôsoby čistenia jednotlivých druhov minerálov sa dajú nájsť na internete alebo v knihe Skrytá moc drahých kamenů. Neodporúčam nakladať kamienky do soli, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu kovu i kameňa. Pokiaľ sa Vám zdá, že po rokoch nosenia je už kamienok naozaj veľmi aura-soma-white.jpgvyčerpaný, prípadne zmenil farbu alebo sa na ňom objavili praskliny, je na čase sa so šperkom rozlúčiť. Všetko má svoj cyklus začiatku a konca, aj liečivé minerály. Najlepšie urobíme, ak šperk zakopeme do zeme a kamienok tak vrátime prírode. Aby som Vám aj v tomto bode odporučila nejakú dobrú čistiacu pomôcku, je to čistiaci sprej White od výrobcu Aura Soma. Je vyrobený z esencií z bylín a kryštálov, a má silný čistiaci účinok na minerály, interiér a v podstate na čokoľvek, kam ho aplikujete. Je ideálny na rýchlu očistu predtým, ako si šperk dáte na seba alebo na večernú očistu po celom dni. Šperk stačí sprejom postriekať a vyleštiť papierovou utierkou dosucha. Balenie spreja je pomerne veľké a dlho vydrží. Dá sa kúpiť cez internet alebo osobne v bratislavskej lekárni Vicky Wall.

A na záver jeden originálny tip od vernej zákazníčky:

"Pre lesné žienky odporúčam očistu kamienkov v horskom potoku :) Je to oveľa účinnejšia očista ako pri vode z vodovodu."

Nech Vám šperky aj kamienky dobre slúžia a starostlivosť o ne Vám robí radosť.